Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>TJ=Вісник Черкаського університету. Серія Історичні науки<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 201
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Куций І. П. 
Образ Слов'янщини як цивілізаційний автостереотип Миколи Костомарова / І. П. Куций // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 5-12. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто цивілізаційну ідентичність Миколи Костомарова. Простежено специфіку вживання у його працях понять "Слов'янщина", "Слов'янський світ", "Руський світ" крізь призму двоєдиної імагологічної категорії "свій-чужий". Окреслено цивілізаційний автостереотип на ментальній карті ученого, з'ясовано його змістове наповнення та аксіологічне навантаження. Узагальнено роль Миколи Костомарова у процесі генези української цивілізаційної ідентичності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)508

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Горпинченко І. В. 
Російська православна церква в суспільно-політичних процесах України другої половини ХIХ століття: історіографія / І. В. Горпинченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 12-21. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

На основі аналізу наукових доробків щодо участі Російської православної церкви в суспільно-політичних процесах України другої половини ХIХ століття визначено основні вітчизняні та зарубіжні, світські й конфесійні історико-церковні школи, з'ясовано особливості їх підходів до висвітлення релігійного та суспільного аспектів історії церкви в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-35 + Э29(4УКР)35-11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бургаз Ю. В. 
Роль студентства в антиурядових виступах у Російській імперії 60 - 90-х рр. ХIХ ст.: історіографічний аспект / Ю. В. Бургаз // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 22-28. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Проаналізовано історіографію дослідження ролі студентства в антиурядових виступах у Російської імперії 60 - 90-х рр. ХIХ ст. Досліджено мотиви антиурядових виступів студентів-революціонерів, охарактеризовано атмосферу в сфері академічного та суспільного життя, що склалося на той період у Російській імперії. На основі опрацьованого матеріалу та історіографічного аналізу зроблено висновок, що студентство в Російській імперії відігравало одну з ключових ролей в революційному русі, керуючись своїми мотивами вони стали однією з ключових опозиційних сил революцій 1905 - 1907 та 1917 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)5-4 + Ч483(4РОС)5/6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Фареній І. А. 
Соціалізм і кооперація в поглядах "артільного батька" Миколи Левитського / І. А. Фареній // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 28-33. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Микола Левитський послідовно дотримувався соціалістичних поглядів. М. В. Левитського відносять до народницької течії соціалістичного руху. Водночас Левитський підкреслював першість К. Маркса у розробці теорії побудови соціалістичного ладу, хоч в лави марксистської течії суспільної думки він не потрапив. Микола Левитський не ставив під сумнів справедливість положень марксистської теорії суспільного розвитку, однак вважав, що марксисти догматично її інтерпретують і використовують без врахування умов конкретної країни. Основою соціалістичного ладу, на думку Левитського, становить кооперація. Микола Левитський розглядав кооперативну діяльність як безпосереднє творення соціалізму, і присвятив цій справі все своє життя. Він займався широкою пропагандистською роботою та створенням кооперативних організацій. Тільки з 1894-го по 1905 рік його зусиллями відкрито більше 500 промислових та 200 сільськогосподарських артілей.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(4УКР)504.218

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Івангородський К. В. 
Неоєвразійство у сприйнятті сучасної історіографії та погляди А. Дугіна на етногенез східних слов'ян / К. В. Івангородський // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 34-51. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

Проаналізовано сучасне сприйняття історіографією доктрини неоєвразійства та зокрема погляди на проблему східнослов'янського етногенезу одного із найбільших апологетів цієї ідеологічної течії А. Дугіна. Встановлено, що довільна інтерпретація неоєвразійцями історичних та етнологічних фактів робить їхнє вчення антинауковим і не дозволяє сприймати його як частину сучасного етноісторіографічного дискурсу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4РОС)64-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Мілютін С. Ю. 
Костянтин V Копронім як теоретик візантійського іконоборства / С. Ю. Мілютін // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 52-60. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Проаналізовано церковну політику візантійського імператора Костянтина V Копроніма, як одного із провідних теоретиків іконоборського руху VIII ст. Зроблено висновок, що з одного боку у христологічній аргументації іконоборців простежується вплив Антіохійської богословської школи, а з другого неоплатонівського спіритуалізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442-4 + Э37-341.1-021.44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Темченко А. І. 
Ритм у лікувальних обрядових текстах: міфологія дискурсу і семантика образної системи / А. І. Темченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 61-71. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Ритм є важливою складовою формування лікувального тексту, як результату колективної міфотворчості. Його обрядове відтворення має підпорядковуватися певним нормам. Наголошення тих чи інших слів зумовлює їх обрядову пріоритетність, визначення якої надає можливість реконструювати важливі з погляду міфу смисли, що криються не стільки в міфопоетичних образах, скільки в їх інтонативних характеристиках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.813 + Т52(4УКР)-7/8 + Э319(4УКР)-503.12 + Ш3(4УКР)-633.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Левицька Н. М. 
Розвиток світової та вітчизняної харчової науки у ХIХ - на початку ХХ ст.: історичний аспект / Н. М. Левицька, Л. І. Синявська // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 71-80. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено історію становлення та розвитку харчової науки у ХIХ - на початку ХХ ст. Акцентовано увагу на витоках виникнення харчової науки. Доведено, що наука про харчування зародилась саме внаслідок використання вченими того часу таких фізичних процесів, як роз'єднання та ізолювання різних речовин і сполук. Одержано дані про взаємозв'язок між хімічним складом харчових продуктів і живих організмів. У ХIХ ст. у зв'язку з розвитком науково-технічного прогресу відбувся якісний стрибок у розвитку харчової науки, та одержан статус сучасної науки. Розвиток і становлення сучасної історії харчової науки починається з 40-х рр. ХIХ ст. Саме у цей період розвивається хімія і біохімія харчування. Наголошено, що у другій половині ХIХ - на початку ХХ ст. харчова наука ознаменувалася такими фундаментальними досягненнями, як відкриття вітамінів, виявлення есенціальності для людини ряду амінокислот і мінеральних речовин, формування концепції харчових ланцюгів, дешифрування катаболізму білків, ліпідів і вуглеводів їжі до складових одиниць з наступною побудовою в організмі більш складних сполук, властивих його тканинам.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л8/9 г(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Драч О. О. 
Новації жіночої освіти модерної доби крізь призму мікроісторії родини (на матеріалах Російської імперії) / О. О. Драч // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 80-88. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Проаналізовано сприйняття нових моделей жіночої освіти, зокрема навчання на вищих жіночих курсах, крізь призму мікроісторії родини модерного часу на теренах Російської імперії. Встановлено, що інноваційні прагнення жіноцтва щодо підвищення освітнього рівня спричинили конфліктні ситуації у родинах, підгрунтям яких стало посягання на усталену гендерну ідентичність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4РОС)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Срібняк М. І. 
Театральне мистецтво в таборовому повсякденні полонених вояків-українців у Австро-Угорщині у 1915 - 1917 рр. / М. І. Срібняк // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 89-95. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Реконструйовано процес становлення та розвитку театрального мистецтва у таборі полонених українців Фрайштадт, простежено діяльність таборових мистецьких організацій, які забезпечували його функціонування (драматичний гурток - "Артистична секція" - Драматичне товариство ім. Івана Котляревського). Встановлено, що театр виконував у середовищі полонених важливу національно-культурну та організаційно-патріотичну функції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)532.8 + Щ333(0)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Боєчко В. Ф. 
Реалізація проектів державності другої Речі Посполитої польською політичною елітою 1917 - 1918 рр. / В. Ф. Боєчко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 96-104. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

На основі аналізу вітчизняної та зарубіжної історіографії висвітлено процес підготовки та реалізації проектів державності другої Речі Посполитої 1917 - 1918 рр. польською політичною елітою. Увагу приділено впливу об'єктивних та субєктивн6их чинників, що значно активізували діяльність національних сил Польщі. Відзначено вплив лютневої революції 1917 р. у Росії, створення та діяльність Польського національного комітету, позицію та діяльність Юзефа Пілсудського. Розглянуто діяльність Регентської Ради та вплив прийнятих нею рішень на процес утворення незалежної держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)532 + Х2(4ПОЛ)611-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Присяжнюк Ю. П. 
Польські "сліди" українського народолюбства на зламі 1850 - 1860-х рр. / Ю. П. Присяжнюк, С. О. Шамара, Ю. В. Ігнатенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 105-117. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано еволюцію польської інтелігенції в українську за період 1859 - 1863 рр. Стверджено, що етнографічні та просвітницькі "ходіння в народ" реукраїнізованих польських інтелектуалів на Правобережжі стали ідейними та організаційними провісниками майбутнього народницького руху в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-63(4ПОЛ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Силка О. З. 
Нормативно-правове забезпечення діяльності сільського просвітницького товариства у 1917 р. (на прикладі товариства "Кобзар") / О. З. Силка // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 118-122. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проаналізовано основні положення нормативно-правового документу сільського просвітницького товариства "Кобзар" - Статуту. Функціонування Товариства у с. Кирилівка на Черкащині розглядається як вияв громадської активності, який відбувався за умов нестабільного соціально-економічного та політичного стану.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611-621.15 + Ч710.3(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Компанієць О. В. 
Український опозиційний фольклор 30-х рр. ХХ ст.: до проблеми класифікації та систематизації / О. В. Компанієць, В. В. Масненко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 122-126. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Висвітлено важливу теоретично-методологічну проблему класифікації та систематизації зразків українського опозиційного фольклору часів "суцільної колективізації" та Голодомору 1932 - 1933 рр. Здійснено узагальнення та ревізію існуючих підходів, запропоновано авторську схему вирішення поставленої проблеми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-3,3

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Терещенко Т. В. 
Діяльність сільських культурно-просвітницьких установ центральних областей України в 1945 - 1950 рр. / Т. В. Терещенко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 126-132. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Охарактеризовано умови і особливості, за яких проходило відродження та розгортання культурного життя в селах центральних областей України у другій половині 40-х років. На матеріалах Київської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської областей проаналізовано загальні тенденції та особливості роботи культурно-освітніх закладів в сільській місцевості, досліджено форми і методи діяльності сільських клубних установ у повоєнний час. Узагальнений матеріал надав змогу виявити позитивні та негативні моменти в діяльності культурно-освітніх закладів в культурному житті та в пропагандистській системі радянської влади.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч710.3(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Саган Г. В. 
Міжцерковні контакти як складова культурної співпраці УРСР та СФРЮ (1950 - 80-ті рр.) / Г. В. Саган // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 132-138. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

У результаті вивчення нових архівних документів розкрито напрями, особливості і форми співпраці між кліром та вірними Сербської православної церкви з православними України, прихожанами Руської православної церкви. Хронологічно дослідження охоплює 50 - 80-ті роки ХХ ст. Показано роль Києва (його релігійна складова) у духовній підтримці СПЦ як у попередні часи, так і в період комуністичного атеїзму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36-021.6 + Э372.25-36-021.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Ніколаєць К. М. 
Розвиток державного соціального страхування в Україні у 90-х роках ХХ ст. / К. М. Ніколаєць // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 139-144. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Визначено основні фактори, що впливали на розвиток державного соціального страхування в Україні впродовж 90-х років ХХ ст. Проаналізовано характер та особливості запровадження в Україні обов'язкового державного соціального страхування. Висвітлено діяльність політичних інститутів у справі запровадження системи обов'язкового державного соціального страхування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)6-1 + У9(4УКР)261.7 + У9(4УКР)271

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Драч О. О. 
Становлення "історії жінок" як наукового напряму на Заході: досягнення і перспективи / О. О. Драч // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 9. - С. 5-9. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Проаналізовано становлення жіночих студій як наукового напрямку історіописання на Заході. Увагу звернуто на чинники виокремлення історії жінок, процес інституціоналізації наукового напрямку, дискусії науковців щодо дослідницьких завдань і підходів жіночих студій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)0-297

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Мілютін С. Ю. 
Іконоборський едикт Льва III у російському візантієзнавстві / С. Ю. Мілютін // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 9. - С. 9-16. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано підходи, що сформувалися у російському візантієзнавстві з ХIХ по ХХI ст., у вивченні першого періоду іконоборства та проблеми визначення причин введення іконоборського едикту Льва III Ісавра. У дослідженні автор приходить висновку, що причини іконоборського конфлікту потрібно шукати не в економічних чи політичних мотивах імператорів-іконоборців, а в христологічній та доктринально-богословській площині.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4РОС)-1(0)44 + Э37-341.1-021.44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Михайлюк Ю. М. 
"Вищий стан" як соціальний складник українського суспільства литовської доби в оцінці Олександри Єфименко / Ю. М. Михайлюк // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 9. - С. 16-23. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Проаналізовано головні підходи О. Єфименко в трактуванні еволюції привілейованого стану українських земель у другій половині XIV - 60-х рр. XVI ст. та його місця в тогочасному суспільстві. Зокрема, з'ясовано специфіку розуміння істориком диференціації привілейованого населення. Увага приділена розгляду представлених дослідницею визначальних факторів формування правового статусу шляхти. З'ясовано оригінальне сприйняття нею еволюції жінки в тогочасному суспільстві. Розкрито загальне розуміння істориком змін у повсякденному житті української шляхти литовської доби.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-28/-29 + Х2(4УКР)4-51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського